Zabiegi wykonywane w zakresie stomatologii dziecięcej
Czy warto leczyć zęby mleczne?
Zdecydowanie tak. Od stanu zdrowia zębów mlecznych w dużym stopniu zależy stan przyszłych zębów stałych. Nie leczona próchnica w zębach mlecznych może doprowadzić, tak jak w zębach stałych, do martwicy a następnie do zgorzeli miazgi. Ząb zgorzelinowy jest ogniskiem zakażenia, które co kilka tygodni „wysiewa” bakterie do krwiobiegu, co może powodować osłabienie organizmu, szczególnie u Pacjentów poniżej 12 roku życia, gdyż do tego czasu kształtuje się układ odpornościowy.
Konsekwencją nieleczenia próchnicy zębów mlecznych może być konieczność usunięcia jednego lub kilku zębów mlecznych. Zwiększa to znacznie ryzyko wystąpienia wad zgryzu, gdyż kości szczęki przez przedwczesne usunięcie zęba mlecznego zostają pozbawione jednego z bodźców stymulującego je do prawidłowego wzrostu i może się okazać, że rosnące zęby stałe mają zbyt mało miejsca. Rosną wtedy pod złym kątem, często zachodząc za siebie. To zaś utrudnia prawidłową higienę i zwiększa ryzyko próchnicy oraz chorób przyzębia.
Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta dziecka w gabinecie dentystycznym?
Zalecamy aby na pierwszą wizytę wybrać się gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne. Gdy dziecko zaadaptuje się do gabinetu, każda następna wizyta będzie wywoływała mniejszy stres, gabinet nie będzie kojarzył się z bólem, ale z miłymi, bezbolesnymi kontrolami zębów i nagrodą „za odwagę” z naszego koszyka. Dziecko zapozna się z naszym tajnym nazewnictwem i pozna małego i dużego smoka 🙂
Na pierwszej wizycie nie wykonujemy żadnych zabiegów, oglądamy ząbki, instruujemy rodziców jak czyścić ząbki i dziąsła malca, jak zapobiegać próchnicy, czego unikać a na co zwracać uwagę. Takie okresowe wizyty należy powtarzać co kwartał lub najrzadziej co pół roku.