Endodoncja

Wykonujemy wszystkie zabiegi specjalistyczne w zakresie endodoncji:

  • Pierwotne leczenie kanałowe 
  • Leczenie przyżyciowe
  • Rewizja leczenia kanałowego (ponowne leczenie kanałowe)
  • Usuwanie złamanych narzędzi z kanału zębowego
  • Usuwanie starych wkładów koronowo-korzeniowych z kanału zębowego
  • Usuwanie cementu z kanału zębowego
  • Leczymy zobliterowane/zwapniałe kanały, zakrzywione kanały
  • Wyszukujemy dodatkowe kanały
  • Leczymy perforacje (uszkodzenia) w kanale
Leczenie endodontycznego wykonujemy pod mikroskopem
  • Duża precyzja pracy
  • Lokalizacja wąskich kanałów – dodatkowe kanały korzeniowe zęba oraz odgałęzienia kanałów głównych są w tradycyjnym leczeniu często niewidoczne dla lekarza, a przez to nie zostają opracowane i są przyczyna niepowodzenia leczenia kanałowego
  • Usuwanie zębiniaków z komory zęba, których pozostawienie jest częstą przyczyną niepowodzeń leczenia
  • Usuwanie złamanych narzędzi endodontycznych, wkładów koronowo-korzeniowych, twardych cementów wypełniających kanał
  • Pokonywanie niedrożności w kanale korzeniowym, który czasem może być całkowicie zobliterowany (zamknięty)
  • Leczenie resorpcji korzeni zębów
  • Ustalenie właściwego rozpoznania i podjęcie właściwego leczenia kanałowego w przypadku, niewidocznych gołym okiem, pęknięć i złamań tkanek zęba
Leczenie endodontyczne (kanałowe)

Skuteczność leczenia kanałowego jest wysoka pod warunkiem systematycznego zgłaszania się na wizyty oraz wykonywania specjalistycznych procedur.

Leczenie kanałowe zęba jest bardzo czasochłonne i pracochłonne. Wymaga dużych umiejętności i doświadczenia lekarza oraz specjalistycznego sprzętu stomatologicznego. 

W AmerDental stosujemy narzędzia maszynowe i ręczne renomowanych firm dające możliwość dokładnego opracowania kanałów zęba.

Warunkiem sukcesu w leczeniu endodontycznym jest zachowanie sterylności w trakcie opracowywania kanałów dlatego też uważamy za niezbędne zastosowanie koferdamu, który izoluję leczony ząb od środowiska jamy ustnej. 

Bardzo ważne jest również używanie odpowiednich środków do dezynfekcji kanałów. W naszej klinice dysponujemy wszystkimi roztworami o szerokim spektrum działania ( przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybicznego). Dokładne płukanie kanałów z użyciem w/w roztworów i ultradźwięków pozwala osiągnąć wysoki stopień ich dezynfekcji. 

W leczeniu kanałowym istotny jest pomiar długości kanału korzeniowego, co osiągamy dzięki zastosowaniu endometru (elektroniczny pomiar długości kanału). 

Powodzeniem leczenia kanałowego jest bardzo dokładne wypełnienie kanałów: kanałów głównych, a także często niewidocznych i niedostępnych kanałów bocznych. Po dokładnym wyczyszczeniu, odkażeniu i wysuszeniu kanały korzeniowe są bardzo szczelnie wypełniane za pomocą płynnej gutaperki. 

W trakcie leczenia endodontycznego stosujemy diagnostykę RTG.

W AmerDental leczenie kanałowe pod mikroskopem wykonują:

  • dr Marcin Aleksiński – specjalista stom. zachowawczej z endodoncją
  • dr Edyta Słotwińska
  • dr Katarzyna Cichoń
  • dr Katarzyna Zalewska

Leczenie dzieci

Zabiegi wykonywane w zakresie stomatologii dziecięcej:

  • Wypełnienie w zębie mlecznym ( kolorowe wypełnienia )
  • Leczenie przyżyciowe
  • Dewitalizacja (amputacja)
  • Lakierowanie zębów preparatem z fluorem
  • Lakowanie zębów
  • Lapisowanie zębów
  • Usuwanie zębów mlecznych
Czy warto leczyć zęby mleczne?

Zdecydowanie tak. Od stanu zdrowia zębów mlecznych w dużym stopniu zależy stan przyszłych zębów stałych. Nie leczona próchnica w zębach mlecznych może doprowadzić, tak jak w zębach stałych, do martwicy a następnie do zgorzeli miazgi. Ząb zgorzelinowy jest ogniskiem zakażenia, które co kilka tygodni „wysiewa” bakterie do krwiobiegu, co może powodować osłabienie organizmu, szczególnie u pacjentów poniżej 12 roku życia, gdyż do tego czasu kształtuje się układ odpornościowy.

Konsekwencją nieleczenia próchnicy zębów mlecznych może być konieczność usunięcia jednego lub kilku zębów mlecznych. Zwiększa to znacznie ryzyko wystąpienia wad zgryzu, gdyż kości szczęki przez przedwczesne usunięcie zęba mlecznego zostają pozbawione jednego z bodźców stymulującego je do prawidłowego wzrostu i może się okazać, że rosnące zęby stałe mają zbyt mało miejsca. Rosną wtedy pod złym kątem, często zachodząc za siebie. To zaś utrudnia prawidłową higienę i zwiększa ryzyko próchnicy oraz chorób przyzębia.

Kiedy pierwsza wizyta w gabinecie?

Zalecamy aby na pierwszą wizytę wybrać się gdy pojawią się pierwsze żeby mleczne. Gdy dziecko zaadaptuje się do gabinetu, każda następna wizyta będzie wywoływała mniejszy stres, gabinet nie będzie kojarzył się z bólem, ale z miłymi, bezbolesnymi kontrolami zębów i nagrodą „za odwagę” z naszego koszyka.

Na pierwszej wizycie nie wykonujemy żadnych zabiegów, oglądamy ząbki, instruujemy rodziców jak czyścić ząbki i dziąsła malca, jak zapobiegać próchnicy, czego unikać a na co zwracać uwagę. Takie okresowe wizyty należy powtarzać się co kwartał lub najrzadziej co pół roku.

W AmerDental leczeniem dzieci zajmują się:

  • dr Monika Turek
  • dr Edyta Słotwińska
  •  dr Katarzyna Zalewska
  •  dr Katarzyna Cichoń

Implantologia

Implant - co to takiego?

Implant zębowy to nic innego, jak odpowiednik korzenia zęba umożliwiający trwałą odbudowę utraconego uzębienia. Najczęściej implanty są wykonanymi z tytanu śrubami, których powierzchnia jest odpowiednio przygotowywana tak, aby organizm „zaakceptował” ten obcy dla niego materiał. Opisywana „akceptacja” zachodzi w procesie tzw. osteointegracji czyli strukturalnego i czynnościowego połączenia pomiędzy żywą kością a powierzchnią implantu.

Po co mi implanty?

Brak uzębienia (pojedynczego bądź wielu zębów), może powodować wiele niekorzystnych zmian w obrębie jamy ustnej prowadzących do pogorszenia wyglądu jak również funkcji układu pokarmowego. Nieodpowiednie rozdrabnianie pokarmu prowadzi do dysfunkcji układu trawiennego, który musi „walczyć” z nieodpowiednio uformowanymi kęsami. Brak nawet pojedynczego zęba powoduje, że pozostałe zęby mogą ulec przemieszczeniu w powstałą lukę, a ząb przeciwległy stopniowo wysuwa się szukając kontaktu z utraconym uzębieniem. Utrata zęba zapoczątkowuje cykl przemian metabolicznych w kości powodujących stopniowy zanik tkanki kostnej w miejscu utraconego zęba, przyspieszając tym samym proces starzenia twarzy. Organizm ludzki jest jak naczynia połączone i zmiana nawet jednego elementu może powodować zmianę całego układu. Aby zapobiec opisanym zjawiskom należy starać się zachowywać harmonijną całość poprzez odbudowę utraconego uzębienia. Ale żeby osiągnąć ten cel można przecież zastosować mosty, protezy ruchome (szkieletowe, osiadające, całkowite). Pozostaje więc pytanie – po co mi implanty?

Implanty zębowe są zarezerwowane dla tych, którzy...
  • Nie chcą niszczyć własnych zębów poprzez szlifowanie przed osadzeniem mostu
  • Dbają o wygląd i dążą do najbardziej estetycznych rozwiązań
  • Nie akceptują protez ruchomych, które często powodują szereg problemów : otarcia dziąseł, nieestetyczny wygląd, brak odpowiedniego utrzymania protezy, konieczność wyjmowania protezy i inne
  • Mają dosyć ciągłego wypadania protez, chcą polepszyć ich utrzymanie i zapomnieć o krępujących sytuacjach, gdy proteza spadała im w czasie jedzenia. Nowoczesne systemy implantologiczne oferują rozwiązania technologiczne gwarantujące dobre utrzymanie protez ruchomych

Uprośćmy – implanty (o ile nie ma przeciwwskazań) są dla każdego! Bo kto nie chciałby mieć technologicznie najdoskonalszego, estetycznie najładniejszego i czynnościowo najbardziej zbliżonego do natury rozwiązania protetycznego zamiast przestarzałych mostów i wyjmowanych protez?!

W AmerDental implanty wykonuje dr Michał Zmorzyński– specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej

Ortodoncja

Ortodoncja w AmerDental:

  • Profilaktyka ortodontyczna
  • Leczenie ortodontyczne dzieci (częściowe aparaty stałe , aparaty grubo łukowe – Hyrax, Bihelix, łuki podniebienne)
  • Leczenie ortodontyczne dorosłych (aparaty metalowe, porcelanowe, szafirowe)
  • Niewidoczne leczenie ortodontyczne – INVISALIGN, leczenie aparatami językowymi
W leczeniu ortodontycznym wszystko zaczyna się od właściwej diagnozy, która jest kluczem do dalszego leczenia ortodontycznego. Dla każdego pacjenta ortodonta przygotowuje  indywidualne rozwiązania terapeutyczne w zależności od wieku, zaawansowania wady zgryzu, parafunkcji, kondycji stawów skroniowo-żuchwowych. W celu przygotowania Planu leczenia wykonuje zdjęcia fotograficzne Pacjenta i jego zębów oraz wyciski do sporządzenia modeli diagnostycznych analizuje zdjęcia RTG. Pacjent na etapie przedstawiania Planu leczenia dowiaduje się o możliwościach i sposobach leczenia swojej wady zgryzu, o przewidywanym czasie oraz całkowitych kosztach leczenia. Przedstawiane warianty aparatów mogą różnić się estetyką, a także komfortem użytkowania. Całkowity koszt leczenie obejmuje założenie aparatu, wizyty kontrolne, wszystkie potrzebne materiały, leczenie retencyjne i ewentualne awarie. Płatności rozłożone są w dogodnych ratach. Opracowany Plan leczenia Pacjent otrzymuje na piśmie. W trakcie leczenia oraz po zakończeniu ortodonta wykonuje zdjęcia fotograficzne w celu udokumentowania przebiegu leczenia. Pacjent ma możliwość śledzenia postępów leczenia w trakcie jego trwania, a po zakończeniu dostaje zdjęcia „przed i po”. W leczeniu najmłodszych Pacjentów ortodonta stosuję aparaty praktycznie nie wymagające współpracy od naszych pociech. Leczenie w taki sposób jest bardziej efektywne i mniej obciąża rodziców. Zamiast aparatów ruchomych lekarz stosuje częściowe aparaty stałe czy aparaty grubo łukowe (np. aparat Hyrax, Bihelix). Pamiętajmy o tym, że wady zgryzu to nie tylko aspekt estetyczny, ale przede wszystkim aspekt zdrowotny. Wady zgryzu mają wpływ na cały nasz organizm, a nie leczone mogą doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów. Wady zgryzu mogą mieć różne przyczyny, a początek ich powstawania może mieć miejsce już we wczesnych latach dziecięcych.

W AmerDental leczenie ortodontyczne wykonuje:

  • dr Katarzyna Borycka
  • dr Eliza Majewska-Kucharska